а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лач

мн. лачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 13646
зрак
Англиски: beam
Употреба: Поетски збор
Примери:
сончеви лачи
Изведенки
лаче ср.
мн. лачиња
хип.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи