а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лаѓа

мн. лаѓи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 13710
Брод со платна или со весла.
Англиски: sailboat
Изведенки
1. лаѓиче ср.
мн. лаѓичиња
дем.
2. лаѓичка ж.
мн. лаѓички
дем.