а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

леарница

мн. леарници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 20370
Работилница или фабрика каде што се лее.
Англиски: foundry
Употреба: Технологија
Примери:
Леарница за печатарски букви.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК