а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

леа

мн. леи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 12822
1. Мала, изделена површина добро обработена земја во градина (цветна или зеленчукова) во која cе сее или се сади.
Англиски: bed Албански: lehë, vijë
Употреба: Земјоделство
Примери:
Леа со лалиња.
2. Ред, трап на обработена земја во кој се сади семе или расад.
Англиски: row Албански: lehë, trap
Употреба: Земјоделство
Примери:
Зад куќата најде само една леа со зелки.
Леи cо тутунов расад.
Изведенки
леичка ж.
мн. леички
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи