а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лебар

мн. лебари
Вид збор: Именка, машки род
1. Тој што пече и продава леб.
Англиски: baker Албански: furraxhi
2. Тој што јаде многу леб.
Албански: ai që han shumë bukë
Употреба: Разговорно
Изведенки
лебарски прид.
лебарскиот
Пример: Лебарски занает.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи