а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

леблебија

мн. леблебии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 10426
Печен плод од слануток, наут што се употребува како храна.
Англиски: chickpea Турски: leblebi Албански: leblebi
Употреба: Гастрономија
Примери:
Зобаше суво грозје и леблебија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи