а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лево

Вид збор: Прилог
Ранг: 1066
Што се врши на левата страна.
Англиски: left
Примери:
Погледна налево/влево.
Изрази
Криво-лево - не сосема како што треба.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи