а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

легне

легнат; легни, легнам, легнете; легнав, легнаа; легнал; легнат; легнев, легнеа; легнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 680
1. Се испружи на земја, на кревет и сл.
Англиски: lie Албански: shtrihem
Примери:
Легна под сенката за да се одмори.
Легна на грб за да ги исправи коските.
2. Појде на спиење.
Англиски: sleep Албански: fle
Примери:
Вчера доцна легнав.
3. Стави некого да спие.
Англиски: lay Албански: vë në gjum
Примери:
Мајката ги легна децата во кревет.
4. се разболи
Англиски: fall ill Албански: sëmurem
Употреба: Медицина , Преносно значење
Примери:
Поминаа две години откако легна во постела.
5. Се наведне, се доближи до земјата.
Албански: përkulem
Примери:
Житото легнало од дождот.
6. се смири, стивне
Англиски: settle Албански: qetësoj
Примери:
Попрскај со вода за да легне правта.
Со текот на времето ќе легне работата.
7. Почне да прави нешто со голем интензитет, во голема мера.
Англиски: start Албански: filloj
Употреба: Разговорно
Примери:
Легна да јаде.
Легна да работи.
Изрази
Легна на брашното - се смири, созреа.
Легна на брашното - се помири со судбината.
Како си послал, така ќе си легнеш - според тоа како cи постапувал, ќе ги трпиш последиците.
Изведенки
1. легнува несв.
легнуваат
2. легнување ср.
глаг. им.