а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лежиште

мн. лежишта
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 8803
1. Елемент на кој се потпира конструкцијата при што товарот се пренесува на основата, машински дел во кој се врти крајот на оската во определена положба.
Англиски: bearing Албански: shtyllë
Употреба: Технологија
Примери:
Оската излезе од лежиштето.
2. Место каде што лежи нешто.
Англиски: support Албански: shtrat
Примери:
Ги стави куршумите во нивните лежишта.
Каменот беше заглавен во лежиштето.
3. Наоѓалиште на руда.
Англиски: deposit Албански: fundërresë
Употреба: Геологија
Примери:
Лежиште на јаглен.