а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лезет

(едн.) лезетот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 20505
сладост, уживање
Англиски: pleasure Турски: lezzet
Употреба: Разговорно
Примери:
Што лезет ќе биде вечерва!
Полека, со лезет, го пиеше кафето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК