а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лекција

мн. лекции
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4717
1. Усно излагање на наставник.
Англиски: lesson Албански: mësim, ligjeratë
Употреба: Образование
Примери:
Држи лекции по биологија.
2. Целина од материјалот што се предава на еден училиштен час; наставна единица.
Англиски: lesson Албански: njësi mësimore
Употреба: Образование
Примери:
Денешната лекција по историја беше интересна.
Треба да повториш уште две лекции.
3. поука
Англиски: advice Албански: këshillë, mësim
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тоа беше важна лекција за нас.
Изрази
Му одржа лекција - го искара.
Животна лекција - настан со многу големо значење, многу поучен за некого.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи