а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лелее

лелеат; лелеј, лелејте; лелеев, лелееја; лелеел; лелеен; лелеејќи; лелеав, лелеаја; лелеан
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 9379
1. ниша, лула
Англиски: rock Албански: përkund, luhat
Примери:
Во таа лулка таа го лелеела својот син.
2. (се лелее) се ниша, се лула
Англиски: stagger Албански: tundem, luhatem
Примери:
Одеше по патот и се лелееше.
3. (се лелее) Прави лесни движења, наваму-натаму.
Англиски: wave Албански: valvitet, dallgëzoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Долгата коса и се лелееше на ветрот.
Изведенки
лелеење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК