а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лепавица

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. Влажен снег што се лепи за чевлите и облеката.
Англиски: slush Албански: llucë, borë e shkrirë
2. Тој што се додворува, што се натрапува кај поважните во средината, во друштво каде што не е пожелен.
Англиски: leech Албански: shushunjë
Употреба: Пејоратив , Преносно значење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи