а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

летало

мн. летала
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 20414
1. Машина, направа што служи за летање.
Англиски: flying object Албански: fluturake
Употреба: Транспорт
Примери:
вселенско летало
2. Детска играчка од хартија или од пластика прикачена на конец што се лета на ветер.
Англиски: kite Албански: fluturake
Примери:
Ветерот беше одличен и леталото се издигна во облаците.