а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

летаргичен

летаргичниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 26179
1. Што е болен, што се наоѓа во состојба на летаргија.
Англиски: lethargic
Употреба: Медицина
2. Што е незаинтересиран, рамнодушен кон случувањата околу себе.
Англиски: lethargic
Употреба: Преносно значење
Примери:
Летаргично молчење.
Изведенки
летаргичност ж.
Пример: Конечно се разбуди од летаргичноста.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи