а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

леукемија

(едн.) леукемијата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 34023
Малигно заболување на органите што ги создаваат крвните клетки, абнормално создавање бели крвни зрнца.
Англиски: leukemia
Употреба: Медицина
Примери:
Секоја година, во САД се дијагностицираат околу 27 000 нови случаи на леукемија кај возрасните и околу 2000 нови случаи на леукемија кај децата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК