а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лешинар

мн. лешинари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 21368
Животно што се храни од лешови.
Англиски: scavenger Српски: лешинар Бугарски: лешояд
Употреба: Зоологија , Нестандарден збор
Примери:
Чекајќи пленот сам да им дојде, лешинарите никогаш не научуваат да ловат.
Изведенки
1. лешинарење ср.
Грабење, ограбување на послаби жртви.
2. лешинарски прид.
лешинарскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК