а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

леш

мн. лешови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 9032
Човечки или животински труп, тело од умрен.
Англиски: carcass Турски: leş
Примери:
Лешот му го најдоа во реката.