а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

леќедиса

леќедисаат
Вид збор: Глагол, свршен
се извалка, се исфлека
Англиски: stain Турски: lekelemek
Употреба: Архаизам
Изведенки
1. леќедисува несв.
леќедисуваат
2. леќедисување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи