а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

леќе

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 55234
1. дамка, флека
Англиски: stain Турски: leke Албански: njollë
Употреба: Архаизам
2. срам, срамота
Англиски: shame Албански: turp
Употреба: Архаизам , Преносно значење
Примери:
На неговиот образ падна леќе.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК