а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ле

Вид збор: Честичка
Ранг: 5600
За засилување на исказот при обраќање или при повикување.
Примери:
Тинке ле, млада невесто!
Мајко ле, моја мајчице!
Горо ле, горо зелена!
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК