а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лигав

лигавиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 18179
1. Што испушта лига или е покриен со лига.
Англиски: slimy
Примери:
Лигав полжав.
Лигава ципа.
Лигави муцки.
2. Што со своето наместено, неприродно однеcување предизвикува непријатно чувство, одбивност.
Англиски: slimy
Употреба: Преносно значење
Примери:
Лигава гримаса.
Лигав човек.
Изведенки
1. лигаво прил.
Пример: Се насмевна лигаво и и ја бакна раката.
2. лигавост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи