а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лие

лијат; лиј, лијте; лиев, лиеја; лиел; лиен; лиејќи; лиење
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 23397
лее
Англиски: cast
Примери:
Плочата се лие одеднаш и брзо.
Во бронза ќе се лие и коњаникот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК