а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лижалче

мн. лижалчиња
Вид збор: Именка, среден род
Бонбона ставена на стапче.
Англиски: lollipop Албански: lëpirëse, lëpijse
Употреба: Гастрономија
Примери:
Децата во рацете држеа лижалчиња.
Беше да си купи лижавче.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК