а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лиживаган

мн. лиживагани
Вид збор: Именка, машки род
Човек без достоинство, подлизурко, додворувач.
Англиски: flatterer
Употреба: Пејоратив
Примери:
Од тој сој се се лиживагани.
Изведенки
1. лиживаганко м.
мн. лиживагнковци
2. лиживаганка ж.
мн. лиживаганки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК