а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лизгалиште

мн. лизгалишта
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 33200
1. Место што е покриено со мраз за лизгање со лизгалки.
Англиски: ice stadium Албански: shesh patinazhi
Употреба: Спорт
Примери:
Целиот возбуден храбро зачекори на лизгалиштето.
2. Објект во кој вештачки се одржува површина со мраз заради практикување на спорт, за вежбање и за натпревари.
Англиски: ice stadium Албански: shesh patinazhi
Употреба: Архитектура и градба , Спорт
Примери:
Лизгалиште за уметничко лизгање.
На лизгалиштето се одржа натпревар во хокеј на мраз.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК