а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лизгалка

мн. лизгалки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 28385
1. лизгавица
Албански: rrëshqitëse
2. (обично во мн.) Челична направа што се прицврстува на обувките за лизгање по мраз.
Англиски: ice-skate Албански: patinë
Примери:
Ги префрли лизгалките преку рамо и замина.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК