а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лика

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 10709
1. лик
Англиски: appearance Албански: dukje, pamje
Употреба: Разговорно
Примери:
Таа ги имаше мајчините очи и мајчината лика.
2. Кончест, жилест слој меѓу стеблото и кората на некои дрвја.
Албански: rafia
Употреба: Ботаника
Изрази
Ликаприлика - што личат еден на друг; што cе еден за друг.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи