а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лимузина

мн. лимузини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 12249
Луксузен елегантен патнички автомобил.
Англиски: limousine
Употреба: Транспорт
Примери:
Секое утро се качуваше во црната луксузна лимузина.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК