а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лира

мн. лири
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1430
1. Жичен музички инструмент со три до осум жици.
Англиски: lyra Албански: lyrë
Употреба: Музика и танц
Примери:
Нежните звуци од лирата уште му одекнуваа во ушите.
2. Симбол во поетската уметност.
Англиски: lyra Албански: lirikë
Употреба: Книжевен збор
3. Стара турска златна пара.
Англиски: gold coin Турски: lira Албански: lirë, verdhushkë
Употреба: Архаизам
Примери:
Ја бутна златната лира в џеб и замина.
4. Парична единица во некои држави.
Турски: lira Албански: lirë
Употреба: Економија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК