а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лирика

(едн.) лириката
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 20910
Поезија во која се изразуваат личните, интимните чувства и мисли на поетот.
Англиски: lyric
Употреба: Литература
Примери:
Читаше интимна, исповедна лирика.
Изведенки
лирски прид.
лирскиот