а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лиричен

лиричниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 34348
1. Што се однеcува на лирика.
Англиски: lyric
Употреба: Литература
Примери:
лиричен стих
2. Што е исполнет со чувства, емоции.
Англиски: emotional
Примери:
лиричен тон
3. Што е нежен, мек.
Англиски: tender
Употреба: Музика и танц
Примери:
лиричен тенор
Изведенки
лиричност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК