а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лиса

Види и: лија (ж.)
мн. лиси
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 8302
Име на лисица како персонификација, олицетворен лик пред сѐ во басни и детски приказни.
Англиски: fox
Примери:
Се сретнале кума лиса и волчко.
кума лиса
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК