а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лисест

лисестиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 24905
Што има боја па лисица; црвеникава боја.
Англиски: reddish
Примери:
Човек со лисести мустаќи и брада.
лисеста кобила
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК