а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лисец

мн. лисци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 15418
1. Мажјак на лисица.
Англиски: fox Албански: dhelpnak
Употреба: Зоологија
2. Лукав, итар маж.
Англиски: fox Албански: dinak
Употреба: Преносно значење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК