а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лисичар

мн. лисичари
Вид збор: Именка, машки род
1. Човек што лови лисици.
Англиски: hunter Албански: gjuetar dhelprash
2. Вид ловечко куче што се употребува во лов на лисици.
Албански: qen gjuetar për dhelpra
Употреба: Зоологија