а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лиснат

лиснати
Вид збор: Придавка
Ранг: 26268
1. Што има пуштено листови; разлистен.
Албански: gjethor
Употреба: Ботаника
2. Што е создаден од повеќе листови; што е од повеќе слоеви.
Англиски: flaky Албански: i leskëruar
Примери:
Лиснат колач.
Изрази
(гастр.) Лиснато тесто - тесто составено од тенки кори.