а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лисне

ласнат; лисни, ласнете; лиснав, лиснаа; лиснал; лиснат; (ќе) ласнев, (ќе) лиснеа; (ќе) ласнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 35104
Пушти, развие листови.
Албански: gjethohet
Употреба: Ботаника
Примери:
Лиснаа горите.
Изведенки
1. лиснува несв.
2. лиснување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК