а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лисник

мн. лисници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 17543
Насечени и исушени гранки сосе лисјето, што служат како храна за добитокот зимно време.
Употреба: Земјоделство
Примери:
Каcтреа шума за лисници.
Им однесе лисник на козите.
Изведенки
лисница ж.
мн лисници