а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

листа

мн. листи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 3266
1. Список со имиња на лица или на предмети.
Англиски: list Албански: listë
Примери:
Листа на елитни имиња од светската џез сцена.
Листа на лекови.
2. Список на јадења и пијалаци.
Англиски: menu Албански: meny
Употреба: Туризам
Примери:
Листа на бели вина.
На ѕидот висеа листите на јадења за таа недела.
3. Формулар на кој е испишана историјата на болеста, дијагнозата, лекувањето на болен.
Англиски: release report Албански: lëshim
Употреба: Медицина
Примери:
Отпусна листа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК