а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лист

мн. листови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 491
1. Орган на растенијата што служи за дишење и фотосинтеза (обично плоскат и зелен).
Англиски: leaf Албански: gjeth
Употреба: Ботаника
2. весник
Англиски: newspaper Албански: fletë
Примери:
службен лист
3. Правилно, најчесто правоаголно парче хартија само или како дел од книга, тетратка, блок и сл.
Англиски: sheet Албански: fletë
Примери:
Тетратка со осумдесет листови.
Книгата имаше пожолтени листови.
Лист со широки линии.
Во раката држеше празен лист.
4. Тенок и широк слој од нешто (метал, тесто, месо).
Англиски: blade Албански: fije
Примери:
Го исече месото на тенки листови и го посоли секој лист посебно.
5. Задниот месест (мускулест) дел на ногата што се наоѓа над глуждот.
Англиски: calf Албански: pulpë
Употреба: Анатомија
Примери:
Спортистите имаат јаки листови на нозете.
Од многу одење го заболеа листовите и глуждовите.
Изрази
Сврте нов лист - дејствува на нов (најчесто позитивен) начин.
Сврте друг лист - дејствува построго.
Изведенки
1. ливче ср.
мн. ливчиња
дем.
2. листе ср.
мн. листиња
дем.
3. листенце ср.
мн. листенца
дем.
4. листец м.
(едн.)
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК