а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лихвар

мн. лихвари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 24868
Лице што дава пари под лихва.
Англиски: money lender Албански: huadhënës, fajdexhi
Употреба: Економија
Примери:
Тој беше селски трговец и лихвар.
Изведенки
1. лихварка ж.
мн. лихварки
2. лихварски прид.
лихварскиот
Пример: лихварсха рака, лихварска куќа
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК