а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лицемер

мн. лицемери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 20402
Лице што ја прикрива својата вистинска личност претставувајќи се како добар и добронамерен човек.
Англиски: hypocrite
Примери:
Тој човек е лицемер.
Изведенки
лицемерка ж.
мн. лицемерки