а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лишави

(се) лишават
Вид збор: Глагол, несвршен
Заболува од лишаи, му се појавуваат лишаи по кожата.
Употреба: Медицина
Примери:
Тој се лишави по лицето.
Изведенки
лишавење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК