а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лиши

лишат; лишил
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 13617
1. Hаправи некој да остане без нешто, одземе некому нешто.
Англиски: deprive Албански: privoj
Примери:
Го лиши од слобода.
Ќе го лишат од наследство.
2. (се лиши) Остане без нешто, се откаже од нешто.
Англиски: deprive Албански: privoj
Примери:
Се лиши од богатството и од задоволствата што ги имаше.
Изведенки
1. лишува несв.
(се) лишуваат
2. лишување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК