а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ли

Вид збор: Сврзник
Ранг: 7147
За развивање условност.
Англиски: if
Примери:
Почне ли да вика, ти стани и оди си.
Заврне ли, влезете во куќата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи