а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

логика

мн. логики
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 2448
1. Наука што се занимава со проучување на законитостите на човековото миcлење.
Англиски: logic Албански: logjikë
Употреба: Филозофија
2. Закономерност во начинот на размислување, разумност, смисла.
Англиски: logic Албански: logjikë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Во тоа што го зборува нема никаква логика.
3. Како наставен предмет и учебник.
Англиски: logic Албански: logjika
Употреба: Образование
Примери:
Учениците се на час по логика.
Изведенки
логички прид.
логичкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи