а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

логичен

логични
Вид збор: Придавка
Ранг: 7042
1. Што припаѓа, што се однесува на логиката.
Англиски: logical
Примери:
логична последица
2. Што е во согласност со логиката, што миcли, размислува правилно, разумно.
Англиски: logical
Примери:
Логичниот заклучок му донесе голем аплауз.
Изведенки
1. логично прил.
Пример: Размислуваше логично.
2. логичност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК