а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лоза

мн. лози
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 9360
1. Повеќегодишно дрвенесто растение што дава зрнести плодови - грозје.
Латински: Vitis vinifera Англиски: vine Албански: hardhi
Употреба: Ботаника
Примери:
Седевме под шарената сенка на лозата.
винова лоза
дива лоза
2. Семејно стебло, сродници.
Англиски: family tree Албански: trungu familiar
Употреба: Преносно значење
Примери:
Лоза по машка линија.
семејна лоза
Изведенки
1. лозица ср.
мн. лозици
дем.
2. лозичка ж.
мн. лозички
FlexiMac
 менување на македонски глаголи