а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

локач

мн. локачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 47356
Човек што многу пие.
Англиски: drinker
Употреба: Пејоратив , Разговорно
Примери:
локач на виски
Изведенки
локачка ж.
мн. локачки